Cikekkek, írások, érdekességek
Segítség! Kutya a fotelban!
avagy: mit tehetünk a túl domináns kutyával?
A kutya a fotelban vagy a heverőn, önmagában véve szokványos jelenség, mely a kutyabarátok nagy részét nem hozza ki a sodrából. Nincs is benne semmi különleges, egészen addig, amíg a kutya kedvenc helyét akár gazdája ellenében is megvédi; morog vagy ugat, ahelyett, hogy készségesen átadná helyét. Ebben az esetben bizony meg kell állapítanunk: kedvencünk kissé túlságosan dominánsra sikeredett. Mi a teendő?
A kutya - falkaállat
A kutyafalka életét egy hierarchikus rendszer szabályozza, melyben minden tagnak megvan a maga pontosan meghatározott poziciója; feladatai és lehetőségei. Van egy kan és egy szuka falkavezér, és alattuk bizonyos rendben a falka többi tagja. Ez a rend nem statikus; a falka tagjai folyamatosan próbálnak a falka hierarchiájában feljebb kerülni, mert a felsőbb poziciók kellemesebb életkörülményekkel párosulnak. (Ki eheti meg a legjobb falatokat, mert először eszik, kinek lehetnek kölykei, és biztosíthatja fennmaradását, stb.)
A rangsorban felfelé való törekvés azonban nem jelent állandó fizikai összeütközéseket, hiszen ez igen káros volna a falka életképességét tekintve. Egy-egy tekintetváltás vagy morgás teljesen elegendő ahhoz, hogy a riválisok - hosszabb vagy rövidebb időre - elrendezzék problémájukat. Amennyiben testi összeütközésre kerül a sor, úgy az rövid ám igen heves, és az esetek többségében egyetlen egy rövid harc elég ahhoz, hogy a pozicióvita megoldódjék.
A falkában fennálló alá-fölérendeltségi viszonyokat már kölyökkorban megismerik a kutyák. Az öregebb állatok megtanítják a kölyökkel, majd a fiatal állattal, hogyan kell megadnia magát, elfogadni az öregebb vagy rangsorban feljebb álló egyed dominanciáját, és a fiatal állatok az egymással vívott játékos csatározások során megtanulják, miként kell dominanciát kifejezni.
Egyebek között ez az egyik legfontosabb oka annak, hogy kölyköt felelősségteljes, komoly tenyésztő nem ad ki a kezéből 6-9 hetesen, hiszen a kölykök éppen ebben a korban kezdenek el ismerkedni egyebek között a társas kapcsolatok rejtelmeivel. Annak a kölyöknek, akit korán szakítanak ki falkájából, nem lesz lehetősége arra, hogy megismerje a dominanciával kapcsolatos viselkedésformákat, és a falka életét és fennmaradását biztosító rendet, és későbbi kutyákkal történő találkozásai során értetlenül fog állni a többiek jelzései előtt. Nem egyszer éppen ez a kommunikációs hiba az alapja a kutya gyáva vagy agresszív viselkedésének.
A család is falka
A kutyák nem ismerik az egyenjogúság szép ideáját. Ők a falka rendjét ismerik, mert évezredek óta ez a rend az, amely a faj fennmaradását biztosítja. A kutyáknak szükségük van erre az ősi rendre, falkatagként ahhoz vannak hozzászokva, hogy betagolódnak a hierarchiába, ahol világos szabályok és lehetőségek kapcsolódnak egy-egy pozicióhoz.
A gazdának mint falkavezérnek, az első naptól fogva alfa-állatként kell viselkedni, azaz teljesen világossá tenni a szabályokat és lehetőségeket, és azok betartását felügyelni. Sok kutya érzi magát bizonytalannak éppen azáltal, hogy falkavezérétől nem kap elegendő útmutatást arra vonatkozóan, hogy mik a játékszabályok, nem tudja mit szabad és nem.
Amennyiben a gazda a falkavezér szerepet elhanyagolja, a dominanciára hajlamos állatok átveszik a vezetést, és feljebb helyezkednek a falkában, amit a kedves gazdi sokszor csak akkor vesz észre, amikor a kutyája az alfa-állatnak kijáró előnyöket is kiköveteli magának. Ez tipikusan a fotelból gazdájára morgó kutya esete.
Figyelem! Ilyen esetben a kutya teljesen természetesen viselkedik, a történések teljesen törvényszerűek! A kutya nem magatartászavaros, és agresszív: egyszerűen csak ösztöneinek engedelmeskedett. A falkának - az ő megállapítása szerint - nem volt vezére, ami a falkára nézve végzetes, így hát átvette ő a vezér szerepét, és jogosan követeli a falkavezérnek járó előnyöket.
Az állapot persze mégsem természetes, meg kell hát próbánunk úrrá lenni a helyzeten, és bebizonyítani ebünknek, hogy alkalmasak vagyunk a vezető pozicióra. Az alfa-pozíció visszaszerzésének útja azonban semmi esetre sem egy alapos verés, pláne nem folyamatosan tartó agresszív viselkedés az állattal szemben. Emlékezzünk; a falka egymás közt sem így oldja meg a problémákat.
A mindennapi élet szabályai
A következő szabályokat praktikus már a kölyökkortól fogva betartani, így biztosíthatjuk, hogy kutyánk teljesen tisztában lesz azzal, hogy a gazda a főnök. Amennyiben a kutyával problémák vannak, úgy legyünk különös tekintettel arra, hogy ezen szabályokat fokozatosan elfogadtassuk kutyánkkal. Mint látható, a módszerek között semmiféle fizikai kényszer vagy lelki dresszúra nem szerepel, úgymond "humanisztikus" módszerekkel is tökéletesen tisztává tehetjük ebünk előtt, hogy ki a főnök. (Ezek a szabályok természetesen egyálatalán nem humanisztikusak, hanem szigorúan a viselkedéskutatás eredményeire támaszkodnak, speciálisan a kutyafalka életéből adaptáltak.)
Meg kell hagyni: a dominanciaproblémák egyes fajtákban gyakoribbak, más fajtáknál szinte sosem kerülnek elő. Az egyedek vérmérséklete és neveltetése is meghatározó különbségeket eredményez. Mindazonáltal, ha a fenti szabályokat betartjuk, úgy kutyánk számára világosság tesszük, hogy ki a főnök, és ki adja a szabályokat, oly módon, hogy egy ujjal sem bántottuk, és lelki kényszert sem alkalmaztunk. A kutyaiskolába járás, és az ott végzett engedelmességi gyakorlatok nagyon szépek ugyan, de kutyánkkal a mindennapokban kell együtt élnünk, és ez az együttlét az, amely sokszor eredményesebben, mint a rafinált fegyelmező gyakorlatok, teszi világossá a kutya számára, hogy mi a falka rendje.
©1999 Minden jog fenntartva Kerekes&Vida
[VISSZA]
| [FRISSITÉS] | [ELŐRE]
2002.11.16. © Leovilág- webmaster: Vida J. 1999