Cikekkek, írások, érdekességek

 

TTouch módszer

Az érintés nyugtató ereje

Kutyáink sokszor érthetetlenül viselkednek. Túlságosan aktívak, vagy éppenséggel melankolikusak. Agresszívek vagy kifejezetten félénkek, anélkül, hogy a gazdák tudnák, vajon mi okozza ezeket a furcsa, szokatlan viselkedésformákat. Egyszer csak kialakultak, és úgy tűnik, nehéz megszűntetni őket. Mi a teendő? Vannak kutyaiskolák, kutyapszichológusok, állatorvosok, kutyakiképzők és tanácsadók, akik a maguk módszereivel mind-mind megpróbálkoznak segíteni a bajon. Mi most magának a gazdinak, mint a leginkább illetékesnek mutatunk be egy lehetséges és házilag is kivitelezhető orvoslási módot.

Mi a TTouch?

A touch angol szó: érintést, megfogást, hozzáérést jelent. A társas tudományok, a viselkedéstudomány tisztában van azzal, hogy az érintésnek nagy szerepe van mindenféle társas érintkezésben. Az érintés módja, ideje, időtartama, milyensége, gyakorisága és egyáltalán létrejötte igen sokat elárul egy kapcsolatról. Ez az emberre éppúgy vonatkozik, mint más, szociális körülmények között élő állatra.

Az ember-kutya kapcsolatban kiemelkedő jelentősége van az érintésnek. Tudatosan vagy ösztönösen, de mindenki alkalmazza az érintés jutalmazó, nyugtató erejét kutyája nevelése vagy kiképzése során. Azt azonban valószínűleg kevesen tudják, hogy az érintés, mint az egyik legegyszerűbb módszert, tudatosan alkalmazva sokkal többet is elérhetünk, mint azt gondolnánk. A módszert kidolgozójáról, Linda Tellington-Jonesról nevezték el TTouchnak.

Terápia

A TTouch vagy a Tellington Touch egy finom módszer, mellyel a viselkedési problémákkal küzdő állatoknak segíthetünk abban, hogy megtalálják régi egyensúlyukat, és pozitív módon megváltoztassuk viselkedésüket.

Azoknak az állatoknak is jót tesz a TTouch, akiknek nincsenek viselkedészavaraik, alkalmazásával ugyanis erősödik a kötődés a kutya és gazdája között.

A TTouch valójában egy az újvégekkel végzett körkörös mozgás, amely az állat bőrét különböző helyeken és fogásokkal érinti. A nyomás erőssége és az ujjak állása variálható, ezáltal nyújtható teljeskörű "masszázs" kedvencünknek; az egész idegrendszert befolyásolhatjuk, és új utakat nyitunk a kutya számára a reagálásra. Az akupresszúra, az akupunktúra, és egyéb ősi gyógyítómódszerek (kézrátevés) állnak rokonságban a TTouch módzserrel, és ugyanazon az alapon működnek és hatékonyak.

Nem csak érintés

A TTouch módszer azonban nem csak simogatásból és masszírozásból áll. A körkörös érintések mellett a speciális pályán végzett munka segíti elő, hogy a "beteg" megtanuljon koncentrálni, visszaálljon az összhang ő és gazdája között, s a sikeres munkavégzés során visszanyerje saját lelki egyensúlyát is.

A kulcsszó: a sikeres munkavégzés.

Napjainkban ugyanis hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy a kutya nem csupán dísztárgy vagy kedvenc, hanem munkavégzésre képes egyed, amely igényli is a feladatot és a foglalkozást. A hiperaktív, agresszív vagy félénk kutyák többségénél feladatnélküliséget, céltalanságot, unatkozást diagnosztizál a TTouch kurzus vezetője. A kutya magabiztosságát, kiegyensúlyozottságát és önértékelését a sikeres munkavégzéssel lehet visszaadni. A TTouch módszer egy speciális akadálypályán dolgoztatja a kutyát, mely akadálypálya leküzdésénél nem a gyorsaság a fontos, hanem az , hogy kutya és gazdája egyaránt a feladatra (s ezáltal egymásra) koncentráljon, és ezt tökéletesen precízen kivitelezze. Amennyiben egy feladat túlságosan nagynak bizonyul, úgy azt apró lépésekre bontva kell megcsinálni, több szakaszban, míg végül a kitűzött célig el nem érnek. A kutyát úgynevezett "postagalamb" pozícióban vezetik; ami azt jeleni, hogy a kutya két oldalán két kutyavezető fog egy-egy a nyakörve csatlakoztatott pórázt. A kutyát csak az egyik személy vezeti, a másik csak azért van ott, hogy a kutyának a biztonság érzését nyújtsa, és adott esetben finoman segítse a pár munkáját.

Dicséret

A gyakorlatok között a pályán minden esetben dicsérettel halmozzuk el a kutyát. A kedveskedő, dicsérő szavakat TTouch-érintések kísérik, ezzel oldjuk fel a kutya feszültségét, mely a munka során keletkezett. A kutyának éreznie kell, hogy a dolgát mesterien végezte, és a gazdája nagyon büszke rá. A jól végzett munka, és az azt kísérő dicséretek nyomán fantasztikus megfigyelni, hogy miképpen nyerik vissza a "páciensek" lelki egyensúlyukat, önbizalmukat, magabiztosságukat, miképpen nő teljesítőképességük.

A TTouch alkalmazásával csoportos munkát is lehet végezni. Ennek során a kifejezetten agresszív egyedeket dolgoztatják különböző távolságban, és amint azok egyre jobban az elvégzendő feladatra koncentrálnak, észre sem veszik, hogy közelebb kerülnek egymáshoz, és mire olyan közel kerülnek, hogy a szőrük összeér, már egyikük számára sem a morgás a fontos, hanem a feladat, melyet az emberrel összhangban pontosan kell kivitelezni, s melynek elvégzésére fordított energiát a jutalomképpen járó simogatás pótolja.

A TTouch módszerrel "gyógykezelt" állatok élete újra értelmet nyer, önbizalmuk, teljesítőképességük megerősödik, megtanulják azokat a fölös energiákat értelmesen levezetni, melyek korábban a problémás viselkedéseket okozták.

A megfelelően megválasztott érintés fokozza a bizalmat és a bensőséges viszonyt kutya és ember között, a közös időtöltés pedig új, értelmes utakat nyit a felgyülemlett energiáknak. Érdemes kipróbálni, iskola hiányában akár házilag is.

képaláírás: az akadály leküzdése előbb-utóbb önállóan is megy, és örömet és önbizalmat jelent a kutyának

©1999 Minden jog fenntartva Kerekes&Vida

[VISSZA] | [FRISSITÉS] | [ELŐRE] FŐLAP

2002.11.16. © Leovilág- webmaster: Vida J. 1999